Dieta mamy karmiącej
Właśnie urodziłaś dziecko i karmisz maluszka piersią, kiedy zaczynasz się zastanawiać, czy i jak Twoja dieta wpływa na pokarm w piersiach. Czy możesz jeść wszystko? Co jest zdrowe dla Twojego dziecka, a czego nie powinnaś jeść?
Jedno jest pewne – Twoje mleko to najwspanialszy pokarm, którym odżywiasz swoje dziecko, a jedzenie smacznych potraw nie jest tylko źródłem energii, ale dostarcza Ci też przyjemności.
Czyż nie lubisz rozsmakować się w pieczonym jabłku otulonym chrupiącą kruszonką z gałką lekko roztapiających się lodów śmietankowych?
W naszej kulturze istnieje wiele mitów dotyczących diety mamy karmiącej.
Natomiast zasady odżywiania nie są skomplikowane.
- Możesz jeść wszystko, na co masz ochotę. Ważne, by odżywiać się zdrowo i jeść z umiarem. Najlepiej, by żywność była prosta, posiłki przygotowane w domu i jak najmniej przetworzone: warzywa, owoce (surowe, pieczone, gotowane), mięsa i ryby, kasze i pieczywo.
- Jedz różnorodnie, z urozmaiceniem, tyle razy w ciągu dnia, ile potrzebujesz. Zaufaj sobie i naturze. Jedne kobiety jedzą 3 duże posiłki, inne 5-6 mniejszych. Zależy to od Twoich potrzeb, przyzwyczajeń i sposobu życia. W pierwszych tygodniach z dzieckiem często łatwiej zjeść kilka mniejszych dań niż jedno większe.
- W czasie laktacji potrzebujesz dodatkowo około 500-650 kcal więcej niż dotychczas. To tylko jeden dodatkowy posiłek lub dwie przekąski (dla porównania banan ma ok 180 kcal, drożdżówka – podobnie jak tradycyjny kotlet schabowy ok. 300, a jabłko ok. 50). Jednak, im więcej ważysz, tym masz mniejsze zapotrzebowanie.
- Pamiętaj o napojach! Przystawiając dziecko do piersi, często masz większe pragnienie. Zadbaj o butelkę wody, która będzie zawsze pod ręką. Pij tyle, ile potrzebujesz. Możesz wypijać 2-3 litry na dobę, ale możesz około 1,5 l. Pij nisko zmineralizowaną wodę, świeżo wyciskane soki owocowe i warzywne, herbaty ziołowe, ale unikaj słodzonych i gazowanych napojów. Jeśli potrzebujesz kawy, pozwól sobie na jedną, dwie filiżanki (ok.250 mg kofeiny / dobę) – nie powinno to wpłynąć na niepokój u dziecka.
- Z wyczuciem obserwuj maluszka i nie wyciągaj zbyt pochopnych wniosków. Reakcja na pokarmy, które zjadłaś, może pojawić się po kilku minutach, godzinach, ale też nawet po 2-3 dniach. Nie wykluczaj samodzielnie produktów ze swojej diety, w razie wątpliwości skontaktuj się z lekarzem pediatrą lub alergologiem. Niewłaściwie zbilansowane diety eliminacyjne mogą doprowadzić do niedoborów i problemów zdrowotnych oraz kłopotów z karmieniem.
- Wyklucz żywność zawierającą KONSERWANTY, SZTUCZNE BARWNIKI i SŁODZIKI orazUŻYWKI – PAPIEROSY i ALKOHOL. Jedna, dwie filiżanki kawy nie powinny wpłynąć na zachowanie dziecka, ale nadmiar kofeiny (ponad 300 mg/dobę kofeiny z kawy, herbaty, czekolady, czy kakao) może powodować niepokój i kolki. Zdecydowanie wyeliminuj nikotynę, która przechodzi do mleka i silnie uzależnia dziecko, zwiększając jego ryzyko zachorowania na wiele poważnych chorób.
Pamiętaj, że jesteś tym, co jesz. Zadbaj, by posiłki były dla Ciebie dobrym źródłem witamin, minerałów, które są lepiej przyswajalne z produktów naturalnych niż jakichkolwiek suplementów. Dodatkowo dają frajdę z jedzenia i niosą radość, która wpływa na poprawę samopoczucia i nastroju. Zadbaj o zdrową i pyszną przekąskę, która zapewni Ci chwilę przyjemności i doda energii na resztę dnia.
Proponuję jabłka zapiekane z płatkami owsianymi!
Składniki na jedną/dwie porcje:
1 duże jabłko lub dwa mniejsze (bądź inne ulubione sezonowe owoce, np. morele, brzoskwinie, śliwki, gruszki, jagody, maliny)
1 łyżka masła lub oleju owocowego (np. z kokosa, winogron, dyni)
1 łyżeczka cukru trzcinowego lub płynnego miodu
1/2 szklanki płatków owsianych
1/3 szklanki mąki
2 łyżki prażonych pestek słonecznika, lub ulubionych posiekanych orzechów (opcjonalnie)
1/3 łyżeczki cynamonu i szczypta mielonych goździków
1 lub 2 gałki ulubionych lodów śmietankowych lub waniliowych
Rozgrzej piekarnik do około 180-200 C
Wykonanie:
1. Jabłka umyj i posiekaj na plasterki razem ze skórką. Inne owoce wypestkuj lub odszypułkuj i przełóż do żaroodpornej formy.
2. Przygotowane owoce posyp przyprawami (cynamonem i goździkami, bądź gotową przyprawą do pierników). Jeśli nie lubisz przypraw, pomiń ten krok.
3. Rozpuszczony tłuszcz zmieszaj z cukrem, płatkami owsianymi, podprażonymi bakaliami i mąką. Powstanie delikatna kruszonka, którą przełóż na owoce. Piecz w piekarniku ok. 45 min, aż wierzch się zarumieni.
4. Na jeszcze ciepły deser wyłóż kulki lodów, udekoruj i delektuj się słonecznym smakiem lata.
autorką artykułu jest Iza Sztandera ( www.maminiec.eu )