Jak prawidłowo przystawić
Z karmieniem piersią bywa jak z jazdą samochodem – na początku wydaje się, że poziom trudności nas przerasta. Jak wykonywać kilka czynności jednocześnie, w każdą z nich wkładając tyle namysłu? Z każdym kolejnym dniem nasze ruchy robią się bardziej płynne i wymagają coraz mniej skupienia, aż któregoś dnia łapiemy się na tym, że wszystko dzieje się samo, jakby zadziałał autopilot.
Dopóki jednak mamy do dyspozycji tylko ręczne sterowanie, bywa, że gorączkowo szukamy instrukcji i pomocnych dłoni.
O czym warto pamiętać, na co zwrócić uwagę, jak poznać, że jest dobrze?
- Aby czas karmienia upłynął spokojnie, postaraj się mieć wokół siebie wszystko, co może ci się przydać w trakcie – wodę, jakąś przekąskę, być może telefon lub książkę. Usiądź lub połóż się wygodnie. W pierwszych tygodniach karmienia pomocne mogą się okazać poduszki, które posłużą za podparcie zarówno dla Ciebie jak i dla dziecka. Karmienia, zwłaszcza na początku, mogą trwać długo. Tym bardziej istotne jest, by były dla was obojga jak najbardziej komfortowe. Odpowiednio podparta pozycja – dziecka i twoja – mają także wpływ na możliwość odpowiedniego przystawienia dziecka do piersi.
- Wysiłek włożony w ssanie piersi, a także bliskość twojego ciała bardzo rozgrzewają dziecko, dlatego przed karmieniem zdejmij niepotrzebne warstwy jego ubranek, a przede wszystkim rozwiń dziecko z kocyka czy becika – bez nich będzie wam też łatwiej przyjąć dogodną pozycję.
- Podciągnij ubranie i miej pierś w gotowości zanim ustawisz dziecko w „pozycji startowej” – niektóre maluchy potrafi mocno zirytować taka dodatkowa chwila oczekiwania. Trudniej współpracować ze zdenerwowanym dzieckiem, dlatego przed rozpoczęciem karmienia warto je nieco uspokoić.
- W trakcie karmień dziecko powinno być zwrócone do Ciebie nie tylko buzią, ale całym ciałem, brzuch do brzucha – tak, by nie musiało przekręcać główki, sięgając do piersi.
- Przysuń dziecko blisko siebie i ustaw tak, by główką było na wysokości twojej piersi. Brodawka piersi powinna celować w górną wargę lub nosek dziecka, to ułatwi mu odpowiednio głębokie uchwycenie piersi.
- Podtrzymaj pierś dłonią, lekko ją spłaszczając – tak jak spłaszczasz dużą kanapkę, aby zmieścić ją do ust. To pomoże dziecku prawidłowo ją uchwycić. Dobierz chwyt do pozycji, tak by pierś dopasować do płaszczyzny ust dziecka.
- Podtrzymując ją od dołu, z kciukiem po jednej stronie i pozostałymi palcami po drugiej – wykorzystujesz tzw. chwyt U, przydatny m.in. w pozycji klasycznej czy krzyżowej. Możesz skorzystać także z tzw. chwytu C, z kciukiem od góry piersi i resztą palców pod piersią – sprawdza się podczas karmienia na leżąco.
- Gdy dotkniesz brodawką ust dziecka, odruchowo je otworzy. Zaczekaj aż otworzy buzię szeroko jak podczas ziewania. Wtedy przysuń dziecko jeszcze bliżej do siebie, jakbyś nakładała je na pierś. Zbliż je całym ciałem, nie przysuwaj jedynie jego główki. Pamiętaj, aby przystawiać dziecko do piersi, nie pierś do dziecka.
- Przyjrzyj się, czy broda dziecka dotyka Twojej piersi oraz czy wargi dziecka są wywinięte a policzki pełne, niezapadające się.
- Podczas ssania będziesz mogła zaobserwować w kąciku ust dziecka kawałek poruszającego się języczka. Dziecko nie powinno cmokać czy wydawać odgłosów klikania. Gdy będziesz chciała odessać dziecko od piersi, najpierw włóż w kącik jego ust mały palec.
- Bez względu na to, jak doskonale wygląda z zewnątrz Wasze karmienie, najlepszym wyznacznikiem dobrego przystawienia do piersi jest twój komfort i skuteczność pobierania pokarmu przez dziecko. Przyrost masy ciała dziecka jest istotnym wskaźnikiem, możesz go poznać na wizytach patronażowych twojej położnej rodzinnej. W razie wątpliwości możesz też skontaktować się takżez konsultantem laktacyjnym.