Jesteś w ciąży! To będzie 9 cudownych miesięcy.

Nadchodzi dzień, który okazuje się tym zmieniającym całe Twoje dotychczasowe życie. Dwie kreski na teście ciążowym i już wiesz, że nic nie będzie takie samo. Zwłaszcza, jeśli to Twoje pierwsze dziecko. Z jednej strony ogromna radość, a z drugiej myśl czy podołasz zadaniu, które jest przed Tobą. Nie martw się, dasz radę. Teraz najważniejsze jest to abyś zadbała o siebie i o nowe życie, które nosisz w sobie. Jest kilka podstawowych zasad, które powinnaś wprowadzić od samego początku.

Prawidłowe żywienie ma wpływ na prawidłowy przebieg ciąży, rozwój dziecka, a także Twoje zdrowie i samopoczucie. To, co jesz może mieć znaczenie nie tylko dla prawidłowego rozwoju dziecka podczas ciąży, ale także może wpływać na jego zdrowotność w przyszłości np. mieć wpływ na redukcję ryzyka alergii. Dieta podczas ciąży jest także istotna dla jakości wytwarzanego pokarmu, gdyż przez te 9 miesięcy Twój organizm będzie „magazynował” niektóre witaminy czy składniki mineralne jak również wielonasycone kwasy tłuszczowe potrzebne do jego produkcji.

Ważne aby jeść zdrowe, pełnowartościowe i różnorodne produkty również po to aby minimalizować mniej przyjemną część błogosławionego stanu czyli nudności, zgagę, zaparcia czy obrzęki. Jak widzisz dieta w czasie ciąży odgrywa kluczową rolę. Oczywiście nie da się całkowicie wyeliminować wymienionych dolegliwości, ale można je złagodzić. Dobrym sposobem na złagodzenie nudności jest stosowanie imbiru, który jest naturalnym, sprawdzonym i bezpiecznym składnikiem. Nawet jego niewielka ilość może mieć zbawienny wpływ. Obecnie na rynku dostępne są produkty, które są przeznaczone dla kobiet ciężarnych, a w swoim składzie zawierają właśnie ekstrakt z imbiru.

Odpowiednia suplementacja. Niestety bardzo często nie da się uzupełnić wszystkich witamin i składników mineralnych tylko dietą, dlatego lekarze zalecają dodatkową suplementację. Warto zwrócić uwagę, czy w preparacie znalazły się m.in. takie składniki jak foliany, witamina D, jod, DHA, żelazo, witamina B6 i B12 oraz cholina. Jeszcze kilka lat temu nie mówiło się tak dużo o cholinie, a jak się okazało jest również niezbędna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Należy jednak pamiętać, że zapotrzebowanie na witaminy oraz składniki mineralne może się różnić w zależności od trymestru ciąży, zatem suplementacja, powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb każdej przyszłej mamy. Warto porównać składy poszczególnych produktów i wybrać te, które oprócz odpowiedniego składu (zgodnego z aktualnymi zalecaniami ekspertów), posiadają certyfikaty, które potwierdzają ich jakość . Masz wtedy pewność, że produkt, który wybrałaś jest bezpieczny i spełnia najwyższe standardy.

Ruch to zdrowie! W ciąży wiele kobiet rezygnuje z aktywności fizycznej, która (jeśli nie ma przeciwskazań) może przynieść mnóstwo korzyści zarówno dla Ciebie, jaki i dziecka. Dlatego jeśli ciąża przebiega prawidłowo nie rezygnuj z ćwiczeń (wybieraj te, które nie grożą upadkiem czy przeciążeniem), możesz również spacerować, uprawiać jogę czy aerobik. Obecnie w wielu miejscach organizowane są zajęcia właśnie dla kobiet ciężarnych. Pamiętaj, że aktywność fizyczna może Ci pomóc w porodzie, a później w czasie połogu.

Wyśpij się! Wszystkie mamy to słyszą, ale większość podchodzi do tego nie do końca poważnie. Czy słusznie? Te z mam, które mają pierwszą ciążę za sobą na pewno się z taką radą zgodzą i chętnie przy drugiej ciąży by z niej skorzystały jednak rzadko się to udaje. Dlatego jeśli to Twoja pierwsza ciąża korzystaj z każdej chwili relaksu. Nie koniecznie musisz ucinać sobie drzemkę wystarczy, że usiądziesz sobie w wygodnej pozycji i poczytasz książę czy obejrzysz film.

Pamiętaj to będzie niezapomniana podróż i 9 wspaniałych aczkolwiek niełatwych miesięcy. To czas kiedy przygotowujesz się do nowej, najważniejszej roli w swoim życiu dlatego wykorzystaj go najlepiej jak tylko potrafisz.

Sponsorem artykułu jest firma Nutropharma, Partner Konkursu Anioły Rodzić po Ludzku 2020