Osoba towarzysząca do porodu

Poród to wielkie emocje, ale także ogromny wysiłek i też ból. Warto dzielić to wszystko z bliską osobą, do której masz zaufanie i której obecność będzie dawała Ci sił do radzenia sobie z kolejnymi skurczami. Zanim podejmiesz decyzję dotyczącą tego, czy ktoś ma Ci towarzyszyć w porodzie, zastanów się, czego potrzebujesz? Jeśli potrzebujesz osoby towarzyszącej w porodzie – to kto to ma być? Czy przy tej osobie będziesz czuła się spokojnie, bezpiecznie?

Dawniej kobiety zazwyczaj rodziły w otoczeniu bliskich z rodziny lub własnej społeczności. Najczęściej była to matka oraz inne kobiety, również starsze i doświadczone. Odkąd zdecydowana większość porodów odbywa się w szpitalu, ten element wsparcia – wsparcie społeczne – na dziesiątki lat został wyeliminowany. Miało to wpływ na samopoczucie kobiety rodzącej, dla której poród to nie tylko wydarzenie medyczne, ale przede wszystkim ważne rodzinnie, społecznie. Współcześnie nikogo już nie dziwią porody rodzinne. Odkąd zaczęto w latach 70-tych XX wieku badać wpływ osoby towarzyszącej w porodzie na cały proces porodowy – od strony kobiety, jak i od strony przebiegu porodu – nie ma wątpliwości, że taka obecność ma pozytywny wpływ na oba te aspekty. W wielu szpitalach obecnie są indywidualne sale porodowe, w których jest zapewniona intymność podczas porodu. Dzięki temu partner/osoba towarzysząca kobiety może wspierać kobietę rodzącą w czasie tego ważnego wydarzenia, a ojciec – także towarzyszyć dziecku już od pierwszych chwil po narodzinach.

Reklama

Partner, przyjaciółka czy doula?

W Polsce kobiety najczęściej decydują się na obecność męża lub partnera. Dobrze jest, kiedy obie strony są pewne tej decyzji, kiedy oboje są gotowi wspólnie przejść przez narodziny dziecka. Dobrze też dać sobie możliwość wycofania się z tej decyzji i wtedy wspólnie poszukać innej osoby towarzyszącej w porodzie.

Może chciałabyś, żeby była przy Tobie mama, siostra lub przyjaciółka? W takim przypadku warto zwrócić uwagę na to, czy mówią o swoich porodach pozytywnie. Z jakim nastawieniem wejdą w Twoją sytuację porodową? Może się okazać, że potrzebna będzie rozmowa o Twoich oczekiwaniach wobec osoby towarzyszącej.

Są też osoby, które profesjonalnie, od niemedycznej strony, zajmują się towarzyszeniem przy porodzie. To doule – które towarzyszą rodzacej kobiecie, ponieważ są zawodowo wyszkolone do tego. Wsparcie douli w okresie okołoporodowym to wsparcie w zakresie informacji, emocjonalne i fizyczne.

Możesz tez zaprosić do towarzyszenia w porodzie położną, skorzystać z indywidualnej medycznej opieki. Może chciałabyś zaangażować jedną z nich?

Pamiętaj – wybór osoby towarzyszącej to Twoja decyzja! Sprawdź ze sobą, jakiego rodzaju obecności i wsparcia potrzebujesz, które da Ci poczucie bezpieczeństwa.

Nie ulegaj modzie czy sugestiom koleżanek. Ważne, by była to osoba, przy której czujesz się bezpiecznie. Omów z nią dokładnie swoje oczekiwania, powiedz na czym Ci szczególnie zależy w przebiegu porodu, a czego byś nie chciała. Razem przygotujcie się do porodu w szkole rodzenia. Odwiedźcie wspólnie szpital, porozmawiajcie z położną.

Osoba towarzysząca jest często łącznikiem z personelem, zwłaszcza w tych momentach porodu, gdy jesteś całkowicie skoncentrowana na skurczach. Wspólnie zapakujcie szpitalną torbę do porodu, aby osoba towarzysząca wiedziała, gdzie są dokumenty i rzeczy, których będziesz potrzebowała.

Wspólne przeżywanie

Pamiętaj! Bardzo ważne jest to, aby osoba, która ma Ci towarzyszyć w porodzie, naprawdę tego chciała. Wsparcie podczas porodu polega przede wszystkim na byciu z kobietą rodzącą w dyskretny, nienarzucający się sposób, obok. Nie jest potrzebna do tego żadna wiedza medyczna, ale cierpliwość, empatia i czułość. Dlatego dużo i często rozmawiajcie o tym, jak sobie wyobrażacie tę chwilę, czego możesz potrzebować, a jakie zachowania lub uwagi mogą Ci przeszkadzać.

Dowiedz się więcej, o tym, kim jest doula! Przeczytaj kolejny artykuł!