Pamiętaj! Jesteś w stanie wykarmić swoje dziecko!

Artykuł sponsorowany


Dopiero co urodziłaś, cieszysz się bliskością swojego maluszka, opadły emocje związane z porodem, a pojawiają się kolejne. Masz odpowiedzialne zadanie, którym jest nakarmienie dziecka. Zaczyna się gonitwa myśli. Dam radę czy jednak nie? Może nie mam pokarmu lub jest go za mało? Nie umiem odpowiednio przystawić dziecka! Jak ja sobie poradzę? Nie martw się, matka natura zadbała o to abyś mogła sobie poradzić z tym problemem przecież mleko matki to najwartościowszy pokarm jaki możesz mu dać. Jego unikalny skład sprawia, że wszystkie potrzeby żywieniowe dziecka zostają zaspokojone.

Odpowiednie przystawianie. Karmienie nie jest łatwym zadaniem zwłaszcza na początku mlecznej przygody. Oczywiście są mamy, którym od początku karmienie nie sprawiało problemu, ale zdecydowana większość potrzebuje pomocy. Naprawdę warto już w szpitalu, przy pierwszym karmieniu poprosić położną o instrukcje. Dzięki temu będziesz miała możliwość poznać różne techniki karmienia w celu wybrania tej najwygodniejszej dla Was. Pamiętaj, że potrzebujecie z maluszkiem trochę czasu aby nabrać wprawy, Ty w przystawianiu, a on w odpowiednim chwytaniu piersi. Karmienie powinno stać się przyjemnością, a nie tylko obowiązkiem. Twój komfort psychiczny i fizyczny wpływa również na komfort Twojego maluszka. Jeśli po wyjściu ze szpitala nadal masz problem z odpowiednim przystawianiem dziecka warto poszukać poradni, w której certyfikowani doradcy laktacyjni na spokojnie wytłumaczą jeszcze raz jak robić to prawidłowo.

Stymulacja. A co jeśli przystawiam dziecko do piersi, a pokarmu brak? Często się zdarza (zwłaszcza po cesarskim cięciu), że pokarm nie pojawia się od razu po porodzie i potrzeba chwili na pobudzenie laktacji. Najważniejsza rada – nie stresuj się. Stres to wróg numer 1 przy laktacji dlatego staraj się myśleć pozytywnie. Nie poddawaj się po pierwszych niepowodzeniach. Często przystawiaj dziecko do piersi, nawet jeśli nie domaga się karmienia w nocy, to nocne wstawanie pozwoli ustabilizować i utrzymać laktację. Jeśli trzeba używaj laktatora, spróbuj również produktu zawierającego słód jęczmienny. Tylko jak wybrać właściwy produkt? Propozycji jest wiele ale najważniejsze aby miał wartościowy skład, a także był bezpieczny dla Ciebie i Twojego dziecka czyli posiadał odpowiednie badania i certyfikaty, które dadzą Ci pewność co do jego pochodzenia.

Zbilansowana dieta. Tak jak w okresie ciąży, również w trakcie laktacji warto zadbać o prawidłowe odżywianie. Co do zasady mówi się, że nie ma diety mamy karmiącej dlatego warto sięgać po różnorodne produkty aby dostarczyć swojemu organizmowi potrzebnych witamin i składników mineralnych, które podczas karmienia wraz z mlekiem dostarczasz maluszkowi. Trudno je wszystkie wymienić bo jest ich bardzo dużo. Jednym z nich jest cholina będąca kluczowym składnikiem w mleku mamy karmiącej. Jej największe stężenie występuje na początku (w siarze), a także w mleku dojrzałym (pojawia się w drugim tygodniu po porodzie). Najlepszym źródłem choliny są jaja kurze, mięso, mleko.

Karmienie piersią przynosi mnóstwo korzyści zarówno dla Ciebie jak i dziecka. Zaczynając od więzi, która wytwarza się pomiędzy Wami, a kończąc na aspekcie zdrowotnym. Dlatego mimo tych wszystkich problemów związanych z karmieniem warto walczyć. Ta walka zaprocentuje.

„W razie przedłużających się trudności z karmieniem piersią zwróć się o poradę do doradcy laktacyjnego.”

Sponsorem artykułu jest firma Nutropharma, Partner Konkursu Anioły Rodzić po Ludzku 2020