Połóg – co Cię może zaskoczyć?

Po porodzie w Twoim ciele zachodzą dynamiczne zmiany – organizm powraca do formy sprzed ciąży i jednocześnie adaptuje się do nowej sytuacji i funkcji, związanych z opieką nad dzieckiem. Połóg trwa zwykle 6 tygodni. W tym czasie powinnaś być pod ochroną i opieką bliskich Ci osób.

Powracanie „do normy” łączy się z różnymi dolegliwościami, które (choć normalne) mogą przysparzać Ci trochę kłopotów. Możesz czuć się również zaskoczona intensywnością przeżywanych w tym okresie emocji.

Reklama

Bóle i skurcze w dole brzucha

Rozciągnięta macica, która przed porodem ważyła ok. 1,5 kg, w ciągu 6 tygodni zmniejsza swój ciężar do 50 gramów. Ból który czujesz, świadczy o zwijaniu się (inwolucji) macicy i jest objawem pozytywnym, choć nieprzyjemnym. Najsilniejszy jest w pierwszych dniach po porodzie, w szczególności podczas karmienia piersią, ponieważ oksytocyna, która odpowiedzialna jest za wypływ mleka z piersi, wywołuje również skurcze macicy. Jeżeli ból jest dokuczliwy możesz używać łagodnych środków przeciwbólowych (np. paracetamol) 2-3 razy dziennie.

Odchody połogowe

Macica oczyszcza się, dlatego zaobserwujesz wydzielinę z dróg rodnych. Początkowo jest ona krwista (3 – 7 dni), mogą zdarzać się również skrzepy. Następnie staje się różowawa, potem brązowa. Po kilkunastu dniach zmienia się na śluzową, aby w 5.- 6. tygodniu po porodzie zaniknąć. Karmienie naturalne i aktywność ruchowa przyspieszają proces oczyszczania macicy.

Zgłoś się do położnej lub lekarza, jeśli:
 

  •  po 2-3 dniach dość ustabilizowanego krwawienia staje się ono znacznie intensywniejsze i nie ustaje po kilku minutach
  • wydalane są większe kawałki tkanek
  •  odchody mają nieprzyjemny, gnilny zapach i zmieniają kolor na malinowy
  •  pojawia się gorączka albo uczucie „rozbicia”
  •  proces wydalania odchodów nagle zatrzymał się (odchody nie pojawiły się np. przez 12 godzin)

Rana po nacięciu krocza

W miejscu nacięcia możesz czuć ból, drętwienie, ciągnięcie. Nacięcie lub pęknięcie powinno zagoić się po 10 dniach, jeśli nie było zbyt duże. Najważniejsza jest higiena: myj ręce przed i po zmianie podpasek, podmywaj się letnią wodą po każdym pójściu do toalety i osuszaj jednorazowymi chusteczkami lub suszarką do włosów (nastawioną na letni strumień powietrza), zapewnij dostęp powietrza do rany.

Jak możesz sobie pomóc?

  • w pierwszych dniach po porodzie zmień sposób wstawania – najpierw klęknij na łóżku w pozycji podpartej, zestaw nogi z łóżka i dopiero później wyprostuj się
  • unikaj zbyt długiego stania i siedzenia
  • gdy krocze jest spuchnięte, stosuj zimne okłady, np. zmrożoną plastikową butelkę z wodą, owiniętą w pieluszkę
  • siadaj na gumowym kółku do pływania lub specjalnej poduszce z dziurką
  • jeśli ból jest dokuczliwy, zastosuj łagodne środki przeciwbólowe.

Zgłoś się do położnej lub lekarza, jeśli:

  • pojawi się tępy, narastający, pulsujący ból w jedynym miejscu – może to być oznaką tworzenia się krwiaka
  •  któryś ze szwów bardzo ciągnie – lekarz może go zdjąć albo zmienić.

Trudności w oddawaniu stolca

Przez pierwsze 3 doby po porodzie możesz nie odczuwać potrzeby wypróżnienia się – często porody fizjologiczne rozpoczynają się biegunką. Możesz mieć obawy o wytrzymałość szwów, to zrozumiałe, ale bardzo rzadko się zdarza, aby w tej sytuacji szwy puściły.

Jak możesz sobie pomóc?

  • podczas oddawania stolca podtrzymuj krocze podpaską
  • staraj się być aktywna, jedz produkty bogate w błonnik (chleb pełnoziarnisty, otręby, płatki śniadaniowe itp.)