Połóg po cesarskim cięciu
Mimo że cesarskie cięcie to poważna operacja, po której powrót do formy przebiega nieco inaczej niż po porodzie drogami natury, to w macicy dzieje się to samo, co po fizjologicznym porodzie. Nie zdziw się więc, że pojawiło się krwawienie z dróg rodnych! Wiele z informacji umieszczonych w artykule dotyczącym połogu po porodzie drogami natury, przyda się także Tobie.
Samopoczucie po operacji
Gdy znieczulenie będzie ustępować, pojawi się ból wokół rany. To, jak bardzo będzie odczuwalny, zależy od różnych czynników i Twojego progu bólu. Jeżeli do operacji zastosowano znieczulenie podpajęczynówkowe, przez kilka godzin po cięciu niewielkie dawki środków przeciwbólowych będą podawane przez ten sam cewnik, którym podano znieczulenie wcześniej. Jeśli natomiast zastosowano znieczulenie ogólne, otrzymasz leki w kroplówce lub zastrzyku. Później, w razie potrzeby, poproś o uśmierzenie bólu środkami, które można podawać kobiecie karmiącej piersią.
Po operacji w znieczuleniu podpajęczynówkowym możesz odczuwać zimno, drżenie ciała lub uczucie bezwładności w nogach. Może pojawić się silny ból głowy. Są to normalne objawy, ale jeśli jesteś tym zaniepokojona, pytaj lekarza. Jeśli miałaś znieczulenie ogólne, po wybudzeniu mogą męczyć Cię nudności i wymioty, a także ból głowy i gardła oraz osłabienie. Po operacji w płucach może zalegać wydzielina, którą trzeba usunąć poprzez odkasływanie (co może być bolesne) lub poprzez energiczne wydmuchiwanie powietrza.
Szybka mobilizacja
Istotne jest, abyś w krótkim czasie od operacji usiadła, a potem wstała – zapobiega to zakrzepom i zatorom. Jeśli cięcie cesarskie było w znieczuleniu ogólnym lub zewnątrzoponowym, położna będzie zachęcać Cię do wstania po kilku godzinach od operacji. Jeśli było w znieczuleniu podpajęczynówkowym – zaleca się leżenie na płasko przez co najmniej kilka godzin, co zapobiega wystąpieniu zespołu popunkcyjnego, czyli silnych bólów głowy. Pierwsze wstanie może nie przyjść Ci łatwo, ale im wcześniej zmobilizujesz się do aktywności, tym szybciej wrócisz do sprawności.
Pierwszy raz do toalety
Gdy będziesz gotowa do wstania na własne nogi, położna usunie cewnik z pęcherza moczowego. Możliwe, że będziesz miała problem z oddaniem moczu, polej wtedy krocze letnią wodą, lub puść wodę w kranie – szum może okazać się pomocny. Niektóre kobiety po cesarskim cięciu mają problemy z wypróżnieniem. Do czasu podjęcia czynności przez jelita nie możesz nic jeść, a potem dostaniesz kleik. Gdy będziesz mogła już zjeść normalny posiłek, zadbaj o błonnik w menu.
Jak dbać o ranę pooperacyjną?
Miejsce po cięciu zabezpieczone będzie opatrunkiem. Opatrunek nie powinien być moczony, więc gdy korzystasz z prysznica osłoń go na przykład ręcznikiem. Po zdjęciu opatrunku miejsce cięcia należy utrzymywać w czystości, jak najczęściej wietrzyć i nie urażać go poprzez noszenie źle dopasowanej bielizny. Szwy po cięciu (jeśli użyto nierozpuszczalnych) zdejmuje się po 6-8 dniach po porodzie. Okolice wytworzonej blizny myj dokładnie wodą i mydłem, najlepiej bezzapachowym, hipoalergicznym (szare mydło, kostka myjąca dla niemowląt) i osuszaj jednorazowym ręcznikiem. Możesz też przecierać je wacikami nasączonymi spirytusem. Blizna z czasem powinna blednąć, jeśli jednak stanie się bardziej bolesna, zaczerwieniona, opuchnięta, nieprzyjemnie pachnieć lub zacznie sączyć się z niej jakaś wydzielina, skonsultuj się z położną lub lekarzem.