Pomimo wirusa
Od kilku dni warunki życia w naszym kraju, podobnie jak w dużej części świata, bardzo różnią się od tego, co znaliśmy do tej pory. To, co się dzieje wpływa na nas wszystkich, niezależnie od tego jak bardzo byśmy tego nie chcieli. Koronawirus uderza także z pełną mocą w kobiety oczekujące dziecka, rodzące czy w połogu ponieważ do ich – i tak niecodziennej i wymagającej mobilizacji – sytuacji życiowej dokłada dodatkową porcję lęku i niepewności. Bardzo dojmujące jest poczucie utraty sprawczości, które doskwiera wielu.
Przyjmując za punkt wyjścia założenie, że samopoczucie można poprawić zyskując konkretną wiedzę i działając spójrzmy, co możemy dla siebie zrobić:
WSZYSTKIE KOBIETY W OKRESIE OKOŁOPORODOWYM
- Ogranicz kontakt z mediami – ilość pojawiających się i stale uaktualnianych informacji o przebiegu epidemii dla wielu osób jest sama w sobie czynnikiem potęgującym lęk. Jeśli i Ty należysz do tej grupy zdecyduj się na oglądanie lub słuchanie najwyżej jednego programu informacyjnego dziennie lub skorzystaj z wiarygodnego portalu informacyjnego on line.
- Traktuj poważnie zalecenia sanitarne – przede wszystkim unikaj większych grup ludzi myj ręce i dezynfekuj przedmioty codziennego użytku.
- Jeśli nie kontaktowałaś się jeszcze ze swoją położną rodzinną – zrób to teraz. Położna to dobre źródło informacji na temat aktualnej wiedzy medycznej oraz bieżącej sytuacji w służbie zdrowia.
- Jeśli potrzebujesz recepty – zadzwoń do poradni lub swojego lekarza – możliwe jest wystawienie e-recepty bez odwiedzania poradni. Część położnych także może wystawiać recepty.
- Jeśli to możliwe – poproś kogoś o robienie dla Ciebie większych zakupów. Drobne sprawunki załatwiaj w miarę możliwości zaraz po otwarciu lub tuż przed zamknięciem sklepu – jest w nim wtedy najmniej tłoku. Możesz też kupować on line.
W CIĄŻY
- Nie rezygnuj z góry ze wszystkich wizyt lekarskich i badań. Dowiedz się telefonicznie w poradni, gabinecie lub od położnej gdzie i jak uniknąć kolejek – w razie konieczności będziesz mogła skorzystać z tej wiedzy. Już teraz poradnie przyjmują tylko w razie wystąpienia nagłych wypadków.
- Jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo, a obawiasz się pójścia do lekarza lub położnej możesz zrezygnować z wizyty kontrolnej lub przesunąć ją na później. Zgłoś swoją decyzję lekarzowi lub/i położnej.
- Zadzwoń do swojej położnej środowiskowo-rodzinnej i dowiedz się jakie świadczenia może wykonać w twoim domu.
- Nie rezygnuj ze szkoły rodzenia – będzie ona miała inną formę: może podejmie się jej twoja położna rodzinna i zrealizuje przychodząc do ciebie do domu, możesz też skorzystać ze szkoły on line.
- Dbaj o dobrą kondycję – chodź na spacery w niezatłoczone miejsca, ćwicz, dobrze się odżywiaj i pij dużo płynów.
- Jeśli potrzebujesz kontaktu z innymi kobietami oczekującymi dziecka zainicjuj grupę działającą w mediach społecznościowych lub poszukaj już istniejącej np. grupa GdzieRodzicPoLudzku na Facebooku
PRZED PORODEM
- Pewnie miałaś swój scenariusz porodu, a teraz jego realizacja zapewne będzie niemożliwa – to stresujące. Postaraj się jednak podejść do tego najspokojniej jak się da – nikt z nas nie może nic poradzić na konieczność zmian. Nastaw się na maksymalną elastyczność i nie rób kolejnego planu A, bo sytuacja jest dynamiczna i jutro może wszystko zmienić. Szkoda energii.
- Pomyśl, co mogłoby Ci pomóc w tych warunkach jakie są? Nadal jest dużo możliwości. Nagrany głos bliskiej osoby? Muzyka? Ukochany jasiek? Ulubiona czekolada? Wpadniesz na coś – podziel się z innymi kobietami on line.
- Pamiętaj, że nie jesteś sama – w szpitalu czekają położne i lekarze, którzy umieją o ciebie zadbać i zapewne będą się starali jeszcze bardziej niż zwykle – wirus to wspólne zagrożenie, a to rodzi szczególną solidarność między ludźmi.
- W prawie żadnym szpitalu nie ma już możliwości porodu rodzinnego, nie zaprosisz też douli. Nie będą z tobą ciałem – ale duchem na pewno tak. I możesz do nich zadzwonić. Nie zapomnij ładowarki!
- Spakuj większą torbę do szpitala, bo na oddziałach nie ma wizyt i nie będzie możliwe szybkie doniesienie potrzebnych rzeczy. Weź więcej podkładów do łóżka i podpasek, jednorazowej bielizny. Płyny do dezynfekcji powinny być w szpitalu – możesz jednak mieć swój malutki. Być może będzie potrzeba przepierki – weź większy płyn do higieny intymnej – możesz go użyć w tym celu. Nadaje się też do mycia włosów i skóry. Pamiętaj o wodzie mineralnej. I o portfelu, a jeszcze lepiej karcie płatniczej (dużo bardziej higieniczna) – szpitalne sklepiki to jest jakieś wyjście.
- Zanim wyruszysz do szpitala – zadzwoń tam i dowiedz się, czy nic się nie zmieniło. Jeśli masz objawy przeziębienia lub miałaś kontakt z osobą zakażoną – jedź od razu do szpitala zakaźnego z tej listy https://www.gov.pl/web/koronawirus/lista-szpitali a unikniesz kłopotliwego transportu i nie będziesz narażała innych. Możesz przedtem zadzwonić do swojej położnej lub lekarza, ewentualnie na pogotowie – pomogą ocenić sytuację. W szpitalach zakaźnych są zabezpieczone sale porodowe z pełną obsługą medyczną. Wybierz dojazd karetką lub prywatnym samochodem.
PORÓD
- Wirus nie jest wskazaniem do cc, a pomimo pandemii porody przebiegają tak samo jak od wieków. I nawet, jeśli jesteś zakażona, lub podejrzewasz, że tak jest – twoje dziecko najprawdopodobniej jest bezpieczne, bo choroba nie przechodzi na nie w ciąży ani podczas porodu – przynajmniej na to wskazują dotychczasowe badania.
- Jeśli jesteś zakażona powinnaś się liczyć z tym, że ty i dziecko zostaniecie odseparowani do czasu ustąpienia objawów. Dotychczasowe badania wskazują jednak na to, że COVID-19 nie pojawia się w mleku mamy, więc dziecko może być karmione odciągniętym pokarmem.
- Jeśli nie czujesz się całkiem dobrze – do czasu wyjaśnienia się sytuacji możesz karmić dziecko i zajmować się nim w maseczce oraz zachowując szczególne środki ostrożności – zostaniesz o nich poinformowana.
- Jeśli twój stan zdrowia nie budzi żadnych wątpliwości, a poród przebiegł bez powikłań możesz wraz z dzieckiem wyjść do domu na własne żądanie. Nie zapomnij poinformować o tym swoją położną rodzinną, która obejmie cię opieką domową.
PO PORODZIE
- Pamiętaj o zaleceniach – dbaj o higienę, ogranicz do minimum liczbę gości, odżywiaj się zdrowo – wszystko to pozwoli ci szybko dojść do siebie po porodzie.
- Koniecznie bądź w kontakcie z położną rodzinną – wesprze cię fachowo i przekaże sprawdzone informacje na temat sytuacji.
- Dbaj o ruch i sen – od nich w dużym stopniu zależy nasza odporność.
- Karm piersią!
Koronawirus wszystkich nas, niezależnie od tego kim jesteśmy, postawił w trudnej sytuacji. Na razie dobra wiadomość jest taka, że wg WHO kobiety w ciąży oraz małe dzieci nie należą do grup zwiększonego ryzyka ciężkiego przebiegu choroby. I że wszystkie epidemie kiedyś się kończyły. Zróbmy razem wszystko co można, żebyśmy jak najprędzej mogli się cieszyć tą chwilą.
Tekst: Katarzyna Oleś
Tekst sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich