Przebieg operacji cesarskiego cięcia
Jak przebiega cesarskie cięcie?
1. Przygotowanie:
Jeżeli cięcie cesarskie jest planowe, kobieta zgłasza się jako pacjentka w wieczór poprzedzający datę wyznaczonego zabiegu.
Należy być na czczo i po północy nie wolno już pić.
Pacjentka dostaje specjalny płyn do kąpieli i szpitalną koszulę, powinna umyć się wieczorem i rano przed zabiegiem. Konieczne jest ogolenie podbrzusza – miejsca w którym będzie wykonane nacięcie powłok brzusznych. Bezpośrednio przed operacją podłączana jest kroplówka z płynami elektrolitowymi i pacjentka przechodzi na blok operacyjny, gdzie ma zakładany cewnik do pęcherza moczowego.
Gdy pojawia się konieczność wykonania nagłego cięcia cesarskiego, kobieta jest przygotowywana w miejscu, w którym wykryto wskazania do operacji – w izbie przyjęć lub na sali porodowej. Profilaktycznie zostaje jej podany antybiotyk, leki przeciwwymiotne i płyn neutralizujący kwas żołądkowy, przebierana jest w szpitalną koszulę oraz ma zakładany cewnik do pęcherza moczowego. Następnie przechodzi na blok operacyjny.
2. Założenie znieczulenia (najczęściej podpajęczynówkowego)
- kobietę układa się w pozycji na boku lub znieczula się ją na siedząco, prosząc o wygięcie pleców w „koci grzbiet” – wówczas kręgi są maksymalnie oddalone od siebie, co ułatwia dostęp do przestrzeni podpajęczynówkowej; po nakłuciu pleców, lek znieczulający podawany jest cieniutkim cewnikiem – giętką rurką o średnicy ok. 1 mm;
- po założeniu znieczulenia kobieta jest układana na wznak, z rozłożonymi na specjalnych podpórkach rękami;
- następnie podłączana jest aparatura monitorująca parametry życiowe pacjentki (ciśnienie krwi, tętno, temperatur oraz saturację, czyli wysycenie krwi tlenem).
3. Przebieg operacji
- pole operacyjne – czyli brzuch rodzącej – oddzielane jest parawanem, dezynfekowane oraz okładane jałowymi serwetami;
- lekarz wykonuje nacięcie kolejno wszystkich warstw powłok brzusznych aż do mięśnia macicznego.
Uwaga! Nacięcie wykonuje się w dolnym odcinku, na granicy aktywnej (tej, która się kurczy) i nieaktywnej części macicy (dolny odcinek i szyjka macicy) – nie ze względu na lepszy „efekt kosmetyczny”, ale żeby nie zaburzyć przebiegu pasm włókien mięśni macicy. Dzięki temu w przyszłości dla pacjentki możliwy będzie poród drogami natury (ang. VBAC – vagnal birth after ceaserian – poród waginalny po uprzednim cięciu). Nacięcie jest niewielkie, mniej więcej średnicy główki dziecka, co sprawia, że blizna jest niewielka i niewidoczna pod bikini.
- kolejnym krokiem jest wyjęcie dziecka z macicy, które odpępnia się i oddaje w ręce neonatologa, dokonującego wstępnej oceny. Jeśli noworodek jest w dobrym stanie, powinien być położony mamie na piersi w kontakcie „skóra do skóry”. Możliwe jest także przystawienie dziecka do piersi. Taki wczesny pierwszy kontakt po cesarskim cięciu jest zalecany przez standard organizacyjny opieki okołoporodowej – Rozporządzenie Ministra Zdrowia, WHO i UNICEF;
- ostatnim i najdłuższym (trwa ok. 40-50 min.) etapem operacji jest zszywanie warstw powłok brzusznych;
- na koniec pacjentka przekazywana jest na salę pooperacyjną.
Zapytaj w szpitalu w którym zamierzasz rodzić, czy umożliwiany jest wczesny kontakt dziecka z mamą po operacji. Jeśli nie jest, to warto, aby ojciec dziecka był obecny przy cięciu lub w pobliżu. Po wydobyciu dziecka to tata zamiast mamy może przytulić dziecko do swojej nagiej piersi – maluch kolonizuje się wówczas „domowymi” bakteriami, które zabezpieczają go przed infekcją w szpitalu, a także pomagają w okresie adaptacyjnym.
Co dalej? Chcesz dowiedzieć się co powinno wydarzyć w tej chwili? Przeczytaj koniecznie kolejny artykuł! „Pierwszy kontakt po cesarskim cięciu”