Samopoczucie po operacji
Jak możesz czuć się po operacji? Pamiętaj, że cesarskie cięcie to poważna operacja brzuszna, naruszająca równowagę w Twoim organizmie i powrót do formy może zabrać Ci trochę czasu. Leki przeciwbólowe są podawane tak, abyś po około 8 godzinach od operacji mogła wstać z łóżka – dawki podawane są od bardzo silnych, do coraz słabszych, a na końcu dawki są dostosowywane do potrzeb pacjentki.
Możesz mieć uczucie „ciągnięcia” w dole brzucha, odczuwać lęk przed kichnięciem, kaszlnięciem i wypróżnieniem – możesz mieć wrażenie, że brzuch Ci się „rozpadnie”. Naturalna może być również niechęć do karmienia dziecka, ponieważ trudno bywa znaleźć wygodną pozycję i może dokuczać Ci ból pooperacyjny. Jeśli dziecko nie przebywa z Tobą na sali pooperacyjnej, możesz mieć uczucie pustki i dezorientacji.
Jeśli z powodów organizacyjnych w danej placówce lub zdrowotnych nie masz szansy na pierwszy wczesny kontakt z dzieckiem, poproś o umożliwienie takiego kontaktu „skóra do skóry” ojcu dziecka.
Nasze rady:
- Jeśli zależy Ci na karmieniu piersią, wyraźnie zaznacz, że chcesz jak najwcześniej rozpocząć karmienie, ponieważ zdarza się, że położne nie przywożą noworodka do karmienia, ponieważ chcą, żeby kobieta odpoczęła po operacji.
- Proś o leki przeciwbólowe, jeśli nie dajesz sobie rady z bólem.
- Gdy kichasz, kaszlesz lub mówisz, podciągaj nogi do siebie (ugnij w kolanach) i przytrzymuj się za brzuch. Możesz przyłożyć sobie do brzucha poduszeczkę.
- Poproś położną o pomoc przy karmieniu i pielęgnacji dziecka, gdy czujesz się jeszcze słaba po operacji.
Jak wygląda połóg po operacji cesarskiego cięcia? Przeczytaj koniecznie następny artykuł. „Połóg po cięciu cesarskim”