Poród
Kiedy jechać do szpitala?
To pytanie nurtuje wielu przyszłych rodziców. Wielu się boi, że „przegapi” sygnały o zbliżającym się porodzie. Na szczęście są one tak wyraźne, że nie sposób ich zignorować.
Werykalne pozycje porodowe – zalety
Większość rodzących instynktownie odczuwa potrzebę ruchu podczas porodu – ma ochotę chodzić, klękać, kucać, kręcić biodrami. Dostosowuje się do siły i dynamiki skurczy
Ból w porodzie
Im bliżej porodu, tym częściej zastanawiasz się – czy wytrzymam? A przecież ból porodowy towarzyszył i towarzyszy każdej kobiecie, która rodzi dziecko. Jest uniwersalnym doświadczeniem, ma swój sens związany z fizjologią porodu.
Niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego
To metody, które nie likwidują bólu całkowicie, ale też nie zaburzają fizjologicznego mechanizmu porodu.
Znieczulenie zewnątrzoponowe. Przygotowanie, przebieg, konsekwencje.
Przygotowujesz się do porodu. Planujesz go. Piszesz własny plan porodu. Pewnie trochę się też boisz. Myślisz o bólu porodowym.
Nam przeć nie kazano. O tym dlaczego warto przeć spontanicznie.
Większość z nas poród zna jedynie z filmów. I dla większości z nas wydarzenie to kojarzy się z niczym innym jak tylko z męką i finałową sceną parcia. Czy można inaczej?
Hormony w porodzie są potrzebne!
Poród jest procesem instynktownym i niezależnym od naszej woli. Kierowany jest przez stare ewolucyjnie struktury mózgu, odpowiedzialne za zachowania instynktowne i wydzielanie hormonów.