Rodzinne Centrum Położnicze Koala

Województwo:
małopolskie

Miasto:
Kraków

Adres:
ul. Retoryka 1/16, 31-108 Kraków

Szpital:


Kontakt:
www.koala.krakow.pl 692992555 koala@koala.krakow.pl https://www.facebook.com/rcpkoala

Program szkoły rodzenia

Jak rozpoznać, że to poród? Jak zmienia się ciało Mamy przed porodem i jak rozpoznać początek porodu? Kiedy faktycznie warto jechać do szpitala, żeby nie być za wcześnie lub za późno? :) Skąd wiemy że to właśnie są skurcze porodowe, a nie tylko przepowiadające? Jak rozpoznam odejście wód i co wtedy warto zrobić? Co spakować do szpitala - torba dla mamy i dziecka? Poród aktywny i świadomy Poród naturalny – czyli jaki? Gra hormonów w czasie porodu. Fizjologia porodu. Nowy standard opieki okołoporodowej - czyli prawa mamy, taty i dziecka w oddziale położniczym, noworodkowym i w sali porodowej. Czym jest poród aktywny? Znaczenie pozycji podczas porodu. Rola osoby towarzyszącej w porodzie. Ból w porodzie Dlaczego poród boli? Farmakologiczne i niefarmakologiczne sposoby radzenia sobie z bólem m.in. możliwość wypróbowania urządzenia TENS. Rola osoby towarzyszącej. Masaż, ucisk (ćwiczenia praktyczne). Nauka aktywnego relaksu i oddechu (ćwiczenia). Ćwiczenia pozycji aktywnych z wykorzystaniem piłek, krzesełka porodowego, worków sako. Przegląd krakowskich porodówek pod kątem wyżej wymienionego wyposażenia. Mama i tata w okresie połogu - zajęcia z podziałem na grupy Pierwszy kontakt po porodzie, pierwsze karmienie, kangurowanie. Męskie Gadanie - jak podjąć decyzję, jak odnaleźć swoje miejsce na sali porodowej? Opieka nad kobietą, bycie razem, odkrywanie i oswajanie nowej rzeczywistości. Emocje po porodzie - jak towarzyszyć mamie w pierwszych tygodniach i jak ją wspierać? Co jest normą a co nas niepokoi - depresja poporodowa a Baby Blues. Nowy podział obowiązków w domu, budowanie więzi z dzieckiem. Seksualność po porodzie - cierpliwość, rozmowa, czas na dojście do siebie, niepokojące objawy. W Kręgu Kobiet - jak wesprzeć ciało – przygotowanie do drugiej fazy porodu - ćwiczenia praktyczne, ochrona krocza w trakcie porodu, gojenie i pielęgnacja po porodzie. Połóg - jak obserowować ciało? Naturalne metody pielęgnacji i przeciwdziałania dolegliwościom po porodzie. Emocje – czego się spodziewać i jak sobie z nimi radzić - depresja poporodowa a Baby Blues. Jak wesprzeć partnera nowej roli? Wczesna rehabilitacja po porodzie naturalnym, jak zadbać o swoje dno miednicy i mięśnie brzucha po porodzie? Jak wrócić do formy? Uczestniczki otrzymują zestaw ćwiczeń na pierwsze dni po porodzie. Karmienie piersią Zalety karmienia naturalnego. Jak to się dzieje, że mleka jest w sam raz? Pozycje przystawiania dziecka do piersi (ćwiczenia z lalkami). Jak sobie radzić z ewentualnymi trudnościami w laktacji? Jak wspierać karmiącą Mamę? Dieta karmiącej Mamy. Rodzicielstwo bliskości - nauka wiązania chust. Opieka nad noworodkiem Jak rozpoznać potrzeby dziecka i jak dać mu poczucie bezpieczeństwa w pierwszych tygodniach po narodzeniu. Pielęgnacja noworodka. Zmiana pieluszki (ćwiczenia z lalkami), ubieranie i kąpiel (ćwiczenia z lalkami). Pielęgnacja pępuszka. Wyprawka dla dziecka - co warto kupić, a co niekoniecznie. Jak urządzić kącik dla Maleństwa.
Osoby prowadzące zajęcia

Anna Przybylska (położna), Anna Adamczyk - Lech (fizjoterapeutka uroginekologiczna), Weronika Siwecka (doula, Promotor Karmienia Piersią), Magdalena Niemyjska (doula), Paulina Nowińska (położna, Certyfikowany Doradca Laktacyjny), Magdalena Humaj - Grysztar (położna, Certyfikowany Doradca Laktacyjny), Natalia Nieużyła (położna), Małgorzata Główka (fizjoterapeutka uroginekologiczna), Gabriela Baran - Okrzesik (fizjoterapeutka uroginekologiczna) Michał Krawczyk (fizjoterapeuta), Jarosław Ligęza (psycholog), Małgorzata Rzepecka (lekarz anestezjolog)

Szkoła bezpłatna

Nie
Cennik


Dodatkowe informacje

Rodzinne Centrum Położnicze KOALA istnieje już ponad 11 lat. Byliśmy wśród prekursorów wdrażających idee aktywnego porodu w Krakowie. Podobnie jak Fundacja Rodzić Po Ludzku i z jej wsparciem promowaliśmy nowe podejście do porodu, macierzyństwa i tacierzyństwa. Od początku bardzo istotne było dla nas podzielenie się z osobami oczekującymi dziecka doświadczeniem i wiedzą, które pozwalają zamienić lęk na aktywność, brak poczucia kontroli na zaufanie do swojego ciała, przerażenie na konkretne umiejętności i rzetelne informacje. Koala to nie tylko kursy szkoły rodzenia. Na co dzień prowadzimy również gimnastykę dla pań w ciąży i po porodzie, warsztaty pierwszej pomocy dziecku, chustonoszenia oraz Masażu Shantala. W Centrum Rehabilitacji Koala pomagamy kobietom uporać się z dolegliwościami okresu ciąży, przygotować ciało do porodu, a na wizytach domowych łagodnie przejść przez okres połogu. Nasze pogotowie laktacyjne wspiera mamy w początkach i na późniejszych etapach karmienia piersią.


Położna
Położna
Położna
Położna
Położna