Ojciec – mężczyzna w nowej roli

Ojciec – mężczyzna w nowej roli

Pierwsze dni po porodzie to wyjątkowy czas dla Waszej rodziny i bardzo ważny dla Ciebie jako męża oraz ojca. Narodziny dziecka, zwłaszcza pierwszego, to rewolucja w rodzinie. Zmieniają się priorytety, zmienia się Twoja relacja z żoną. Możesz mieć poczucie, że świat stanął na głowie.

Reklama

Bądź tatą od samego początku

Zaangażuj się w opiekę nad dzieckiem od samego początku. Nie daj się przekonać, że każda matka instynktownie wie, jak zajmować się dzieckiem, a ojcowie tego nie potrafią. Możesz robić przy małym dziecku wszystko – oprócz karmienia piersią. Początkowo będziesz czuł się niepewnie i nieporadnie, ale szybko nabierzesz wprawy. Chwile spędzone na kąpaniu, przewijaniu, ubieraniu dziecka, zabawie z nim umocnią istniejącą między Wami więź, która szybko przerodzi się w miłość. Wkrótce odkryjesz, jak wiele radości, energii i chęci do życia dostajesz dzięki kontaktowi z brzdącem. Wpatrzone w Ciebie oczy dziecka, pierwsze uśmiechy, wyciąganie rączek, jego ufność sprawiają, że chcesz być dla niego ojcem najlepszym na świecie. Stopniowo czynności wykonywane przy dziecku przerodzą się w Wasze codzienne rytuały, np. kąpiel, kończącą dzień.

Bądź oparciem

Twoja obecność w domu jest ważna dla młodej mamy. Potrzebuje Twojej czułości, zrozumienia i wsparcia. Musi radzić sobie ze zmęczeniem, „baby bluesem”, popękanymi brodawkami, zastojami pokarmu. Takie przejściowe trudności są normalne w połogu. Wysłuchaj jej, podtrzymuj na duchu, a w razie kłopotów w połogu postaraj się znaleźć pomoc doświadczonej położnej.

„Miodowy tydzień”

Weź kilka dni urlopu i spędźcie pierwsze dni porodzie sami z dzieckiem. Pamiętaj, że możesz skorzystać z urlopu ojcowskiego. Możesz go wykorzystać do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia, ale te pierwsze chwile są bardzo ważne.
Napełnij lodówkę, wyłącz telefon. Przeznaczcie ten czas na wzajemne poznanie się. Jeśli ustalicie z żoną, że chcecie odsunąć w czasie falę odwiedzin, nie wahaj się zakomunikować tego rodzinie i znajomym. 

Naładuj akumulatory

Sprostanie wyzwaniom pierwszych tygodni wymaga dużego wysiłku i często rezygnacji z własnych potrzeb. Możesz być naprawdę zmęczony. Zadbaj o swój odpoczynek. Postaraj się znaleźć chociaż trochę czasu na oderwanie się i zrobienie czegoś, co Cię odpręża i sprawia przyjemność – spacer, poczytanie książki, spotkanie z kumplem – może też ojcem? Ty również musisz gdzieś ładować akumulatory, aby móc potem zatroszczyć się o swoich najbliższych.

Poczucie odsunięcia na drugi plan

To naturalne, że takie uczucie może się pojawić. W pierwszym okresie życia dziecka matka jest dla niego osobą szczególną i niezastąpioną. Łączy ich bliska i intensywna więź. Obserwując tę bliskość i porozumienie między nimi, czasami możesz czuć się odsunięty na bok.
Relacja ojca i dziecka jest inna, nie opiera się na fizycznej bliskości, wynikającej z karmienia piersią, ale na więzi, która buduje się z czasem.
Szanując tę szczególną więź, która łączy matkę z dzieckiem, zadbaj o czas dla Was dwojga. Na początku może to być trudne ze względu na intensywność opieki nad maluchem, ale niech będzie to chociaż czas na rozmowy, na gesty czułości, mówiące Wam, że oprócz tego, że zostaliście rodzicami, jesteście przede wszystkim kobietą i mężczyzną.

Wspólne bycie rodzicami

Wspólne doświadczenie kochania malucha, opiekowania się nim, radzenia sobie z wyzwaniami bardzo Was łączy, zbliża i wzbogaca relację między Wami. Rozmawiajcie o dziecku, dzielcie się swoją radością, zachwytem, odkryciami, jak to maluch zmienia się z dnia na dzień i jak jego obecność zmienia każde z Was.

Męski „baby blues”

Trudności emocjonalne, z jakimi musi zmagać się współczesny ojciec, nie są łatwiejsze od trudnych doświadczeń młodych mam. Badania wykazują, że również mężczyźni doświadczają baby bluesa i trudności emocjonalnych po porodzie. W takiej sytuacji spotykają się z jeszcze mniejszym zrozumieniem otoczenia niż kobiety. Jeśli czujesz, że sytuacja Cię przerasta, jesteś bezradny i przerażony zmianą w swoim życiu, warto zasięgnąć porady specjalisty.