Werykalne pozycje porodowe – zalety

Większość rodzących instynktownie odczuwa potrzebę ruchu podczas porodu – ma ochotę chodzić, klękać, kucać, kręcić biodrami. Zmienia pozycję ciała i sposób poruszania, dostosowując je do siły i dynamiki skurczy Współczesne badania naukowe potwierdziły wiele zalet pozycji wertykalnych: wpływają na sprawniejszy przebieg porodu, wspierają dziecko w prawidłowym ustawieniu się w kanale rodnym, zmniejszają odczuwanie bólu porodowego, dają kobiecie poczucie panowania nad sytuacją, powodują przypływ sił i energii.

Gdy rodzisz w pozycji pionowej:

  • szyjka macicy rozwiera się szybciej

Główka dziecka mocniej naciska na szyjkę macicy i przyspiesza jej rozwieranie. Natomiast w  pozycji leżącej ucisk główki na szyjkę jest minimalny, więc proces rozwierania jest wolniejszy i trudniejszy – taki poród wymaga dużo większego wysiłku, zarówno ze strony matki, jak i dziecka.


  • skurcze macicy są bardziej regularne, efektywne i mniej bolesne

Czas porodu w pozycjach wertykalnych w porównaniu z porodem tradycyjnym skraca się nawet o 35%! Skrócenie czasu i wzrost dynamiki porodu nie wymaga większego wysiłku, także dlatego, że mięśnie krocza pozostają rozluźnione. W tym przypadku mniejsza jest również potrzeba użycia środków uśmierzających ból.

  • dziecko jest lepiej dotlenione

Łożysko jest lepiej ukrwione, a co za tym idzie dziecko otrzymuje więcej tlenu. Natomiast podczas leżenia na plecach, uciśnięta zostaje aorta zstępująca i żyła główna wewnętrzna, co utrudnia dotlenianie dziecka.

  • ułatwione jest oddychanie

Możesz wykorzystać swobodny i głęboki oddech do zmniejszania bólu, łatwiej jest Ci zapanować nad rytmem porodu poprzez dostosowanie rytmu oddechu do skurczy. Natomiast w czasie leżenia na plecach oddech staje się na tyle płytki, że wykorzystanie przepony jest praktycznie niemożliwe.

  • zmniejsza się lęk i napięcie

Wydzielana jest mniejsza ilość adrenaliny, hamującej skurcze, zwiększa się za to produkcja naturalnej oksytocyny. Dzięki temu poród przebiega szybciej i regularniej. Unieruchomienie na łóżku porodowym spowalnia lub nawet zatrzymuje akcję porodową, ponieważ wzmaga niepokój, który zakłóca równowagę hormonalną i mechanizm porodu.

  • parcie jest łatwiejsze

Kanał rodny skierowany jest do dołu. Na przesuwające się dziecko działa więc dodatkowa siła  – grawitacja – która wzmacnia siłę skurczy. Leżenie na plecach powoduje, że kanał rodny skierowany jest skośnie do góry. Mięsień macicy pracuje, pokonując dodatkowy opór siły ciążenia, która zamiast pomagać, przeszkadza. Dziecko z trudnością przesuwa się w kanale rodnym w stronę ujścia, gdyż „przyciskane” jest siłą grawitacji do kręgosłupa matki.

  • mniejsze jest ryzyko pęknięć krocza

W czasie parcia tkanki wokół krocza naciągają się równomiernie w trakcie wyrzynania się główki. W pozycji „na wznak” główka dziecka najmocniej napiera na krocze w okolicach odbytu. W tej sytuacji, nawet mimo ewentualnego nacięcia, możliwe jest pęknięcie śluzówki lub ściany pochwy.

Pamiętaj, że nowy standard organizacyjny opieki okołoporodowej kładzie nacisk  na aktywność podczas porodu, swobodne przyjmowanie różnych pozycji przez rodzącą, wykorzystywanie pomocnych sprzętów, spontaniczne parcie w dowolnej pozycji w 2. okresie porodu. Zanim wybierzesz szpital, zapytaj personel, w jaki sposób wdrażane są zasady standardu.

Jak przeć? Spontanicznie, czy z oddechem kierowanym? Przeczytaj kolejny artykuł!