Bądź aktywna w czasie porodu

Większość rodzących instynktownie odczuwa potrzebę ruchu podczas porodu – ma ochotę chodzić, klękać, kucać, kręcić biodrami. Zmienia pozycję ciała i sposób poruszania, dostosowując je do siły i dynamiki skurczy.


Zgodnie z tzw. standardem organizacyjnym opieki okołoporodowej osoba przyjmująca poród powinna zachęcać Cię do aktywności fizycznej, przyjmowania dogodnych, wertykalnych pozycji oraz stosowania różnych udogodnień (piłka, worek sako, drabinki). Także w 2. okresie porodu możesz przyjąć dowolną, wygodną dla Ciebie pozycję (również wertykalną) i przeć zgodnie z własną potrzebą, niekoniecznie „na komendę”.
 

Reklama

Współczesne badania naukowe potwierdziły wiele zalet pozycji wertykalnych. Gdy jesteś w pozycji pionowej:
• szyjka macicy rozwiera się szybciej
Główka dziecka mocniej naciska na szyjkę macicy i przyspiesza jej rozwieranie. Natomiast w  pozycji leżącej ucisk główki na szyjkę jest minimalny, więc proces rozwierania jest wolniejszy i trudniejszy – taki poród wymaga dużo większego wysiłku, zarówno ze strony matki, jak i dziecka.
• skurcze macicy są bardziej regularne, efektywne i mniej bolesne
Czas porodu w pozycjach wertykalnych w porównaniu z porodem tradycyjnym skraca się nawet o 35%! Skrócenie czasu i wzrost dynamiki porodu nie wymaga większego wysiłku, także dlatego, że mięśnie krocza pozostają rozluźnione. W tym przypadku mniejsza jest również potrzeba użycia środków uśmierzających ból.
• dziecko jest lepiej dotlenione
Łożysko jest lepiej ukrwione, a co za tym idzie dziecko otrzymuje więcej tlenu. Natomiast podczas leżenia na plecach, uciśnięta zostaje aorta zstępująca i żyła główna wewnętrzna, co utrudnia dotlenianie dziecka.
• ułatwione jest oddychanie
Możesz wykorzystać swobodny i głęboki oddech do zmniejszania bólu, łatwiej jest Ci zapanować nad rytmem porodu poprzez dostosowanie rytmu oddechu do skurczy. W czasie leżenia na plecach oddech staje się na tyle płytki, że wykorzystanie przepony jest praktycznie niemożliwe.
• zmniejsza się lęk i napięcie
Wydzielana jest mniejsza ilość adrenaliny, hamującej skurcze, zwiększa się za to produkcja naturalnej oksytocyny. Dzięki temu poród przebiega szybciej i regularniej. Unieruchomienie na łóżku porodowym spowalnia lub nawet zatrzymuje akcję porodową, ponieważ wzmaga niepokój, który zakłóca równowagę hormonalną i mechanizm porodu.
• parcie jest łatwiejsze
Kanał rodny skierowany jest do dołu. Na przesuwające się dziecko działa więc dodatkowa siła – grawitacja – która wzmacnia siłę skurczy. Leżenie na plecach powoduje, że kanał rodny skierowany jest skośnie do góry. Mięsień macicy pracuje, pokonując dodatkowy opór siły ciążenia, która zamiast pomagać, przeszkadza. Dziecko z trudnością przesuwa się w kanale rodnym w stronę ujścia, gdyż „przyciskane” jest siłą grawitacji do kręgosłupa matki.
• mniejsze jest ryzyko pęknięć krocza
W czasie parcia tkanki wokół krocza naciągają się równomiernie w trakcie wyrzynania się główki. W pozycji „na wznak” główka dziecka najmocniej napiera na krocze w okolicach odbytu. W tej sytuacji, nawet mimo ewentualnego nacięcia, możliwe jest pęknięcie śluzówki lub ściany pochwy.

Dowiedz się więcej o interwencjach medycznych w trakcie porodu!

Skomentuj

Musisz być zalogowany aby skomentować.