Hormony w porodzie są potrzebne!

Poród jest procesem instynktownym i niezależnym od naszej woli. Kierowany jest przez stare ewolucyjnie struktury mózgu, odpowiedzialne za zachowania instynktowne i wydzielanie hormonów.

Aby mechanizm porodu mógł prawidłowo zadziałać, kora mózgowa, odpowiadająca za nasze racjonalne zachowania, musi się wyciszyć!

Kora mózgowa utrzymuje się w stanie gotowości, gdy masz do czynienia z dużą liczbą bodźców – ostrym światłem, głośnymi dźwiękami, rozmowami, a także wtedy, gdy odczuwasz lęk i niepokój. Wszystko to utrudnia prawidłowy przebieg porodu. Dlatego tak istotne jest, abyś w czasie porodu czuła się bezpieczna i miała zaufanie do otaczających Cię osób. Gdy przestaniesz myśleć, analizować i kontrolować to, co znajduje się wokół Ciebie, będziesz mogła podążać za tym, co się dzieje z Twoim ciałem. Hormony będą wydzielać się w odpowiedniej kolejności, uzupełniając nawzajem swoje działanie i uruchamiając te zachowania, które pomogą Ci wydać dziecko na świat.


Oksytocyna

Oksytocyna powoduje skurcze, a także odpowiada za zachowania opiekuńcze matki wobec noworodka i odpowiedzialna jest za budowanie więzi – nie bez powodu nazywa się ją „hormonem miłości”. Podczas porodu poziom oksytocyny stopniowo wzrasta, a razem z nim rośnie siła i intensywność akcji porodowej. Najwięcej oksytocyny wydziela się już po urodzeniu się dziecka – wtedy rodzi się łożysko i obkurcza macica. Jednocześnie dzięki oksytocynie otwierają się kanaliki mleczne w piersiach – dziecko dostaje swój pierwszy posiłek, a jego mamę zalewa fala czułości.

Nasza rada! Aby oksytocyna wydzielała się prawidłowo, musisz czuć cię bezpieczna, nie możesz być głodna ani zziębnięta.

Adrenalina

Nazywana jest hormonem „walki i ucieczki”, wydziela się, gdy przeżywamy stres, lęk, poczucie zagrożenia. Działa antagonistycznie do oksytocyny – jej pojawienie się w 1. okresie porodu, szczególnie na początku, może osłabić lub nawet przerwać skurcze. Ten mechanizm jest dobrze widoczny przy tzw. „efekcie izby przyjęć” – gdy tuż po przyjeździe do szpitala skurcze, dotąd regularne, zanikają na jakiś czas. Kiedy oswoisz się z sytuacją, poziom adrenaliny opadnie, skurcze powrócą.

Adrenalina niezbędna jest natomiast w czasie parcia, kiedy Twój organizm potrzebuje maksymalnej mobilizacji. Jej duży wyrzut nastąpi tuż przed 2. okresem porodu. Świadczyć o tym będą Twoje szeroko rozwarte źrenice, instynktowne przyjęcie bardziej pionowej postawy i poczucie, że przybyło ci sił. Już niewiele czasu dzieli Cię od momentu, w którym zobaczysz dziecko.

Endorfiny

Budową chemiczną przypominają opiaty, wydzielają się podczas dużego wysiłku – a więc i w czasie porodu. Pomagają znieść nadmierne odczuwanie bólu, nie powodując zatrzymania akcji porodowej. Endorfiny mają także wpływ na psychikę – pod ich wpływem możesz mieć ograniczony kontakt z rzeczywistością, być w swoim wewnętrznym świecie, skupiona na falującym rytmie następujących po sobie skurczów i okresów rozluźnienia. Tak jak w wypadku oksytocyny, najwyższy poziom endorfin pojawia się po urodzeniu dziecka, powodując niemal całkowite zniesienie bólu i uczucie olbrzymiej radości, euforii. Jednak, aby tak się stało, matce potrzebny jest kontakt z dzieckiem – najlepiej, gdy leży ono na jej brzuchu lub przy piersi, a obecność noworodka odbierana jest przez nią wszystkimi zmysłami.

Dlaczego poród boli. Zapraszamy do przeczytania kolejnego artykułu!