Kontakt i nawiązywanie więzi z dzieckiem w czasie ciąży

O tym, jak wiele może zyskać Wasz tandem dzięki nawiązaniu więzi w ciąży, świadczy rozwój nauki zwanej haptonomią. Jej twórcą jest Frans Veldman, który w połowie XX wieku zapoczątkował rozważania o wpływie dotyku i uczuć na rozwój dziecka jeszcze przed jego narodzeniem. Stosując różne formy kontaktu z dzieckiem, nastawiasz się na nieustanne odczytywanie i zaspokajanie jego potrzeb. Masz także większą możliwość porozumienia się z nim po porodzie za pomocą form, które Twoje dziecko poznało w czasie ciąży. Twój głos, muzyka, wspólny dotyk czy śpiewanie docierają do niego na zasadzie bodźców, które zapamiętane tworzą podwaliny jego przyzwyczajeń, umiejętności czy upodobań!

Twoje dziecko reaguje na różne sytuacje, podobnie jak Ty. Na drodze neurohormonalnej Twoje emocje stają się jego emocjami. Gdy jesteś zadowolona i zrelaksowana, w organizmie dziecka obecne są endorfiny – „hormony szczęścia” – zarówno te wytwarzane przez dziecko, jak i te, które przekazujesz mu we krwi przechodzącej przez łożysko. Wtedy także ono czuje się dobrze. Krótkotrwałe negatywne przeżycia, podczas których wydzielany jest hormon stresu – adrenalina, stymulują układ nerwowy dziecka, uodparniają je i uczą reakcji na stres po porodzie. Dobrze jednak, aby takie sytuacje nie zdarzały się zbyt często i nie trwały długo – podczas ciąży ważne jest jest ograniczanie sytuacji stresowych.

Jak nawiązać z dzieckiem głęboką, uczuciową i osobową relację?

Sposobów jest wiele. Wybierz najbliższy Twemu sercu. Koniecznie zaangażuj w to Tatę dziecka!

Reklama

Znajdź czas na relaks – nie czas spędzony przed telewizorem, ale moment głębokiego odpoczynku, w ciszy i wygodnej pozycji.

 • Wspólnie z partnerem zadbajcie o jakość wspólnie spędzonego czasu, możecie dzielić się swoimi uczuciami lub po prostu zamknąć oczy i dotykać dziecka.
 • Nadaj dziecku imię lub pseudonim, witaj się z nim o poranku, żegnaj na dobranoc.
 • Wyobrażaj sobie, jak wygląda Twoje maleństwo i co robi. Dzięki temu uaktywnisz działanie prawej półkuli mózgu. Jesteś wówczas bardziej otwarta na docierające do Ciebie bodźce, pogłębiasz swój oddech i poprawiasz przepływ krwi przez łożysko. Wizualizując dziecko w swojej macicy budujesz większe zaufanie do możliwości Twojego ciała. Znacznie zmniejszysz swój lęk przed porodem, myśląc o nim pozytywnie – jako o drodze dziecka do spotkania z Tobą.
 • Możesz stosować powtarzanie afirmacji – pozytywnych stwierdzeń, które pomogą Ci przygotować się do porodu i macierzyństwa. Przykładowe afirmacje: „Jestem najlepszą mamą dla mojego dziecka”, „Moje dziecko dojrzewa w macicy jak wspaniały owoc”, „Moje dziecko samo wybierze najlepszy moment na swoje narodziny”.
 • Pisz listy do dziecka lub pamiętnik – to dobre rozwiązanie dla rodziców, którym trudno „rozmawiać” z nienarodzonym dzieckiem. Gdy przelejesz swoje uczucia na papier, pozostawisz piękną, intymną pamiątkę dla Ciebie lub całej rodziny.
 • Rozmawiaj z dzieckiem – głośno i w myślach, włącz do zabawy partnera i rodzeństwo. Dziecko słyszy odgłosy z Twojego ciała – bicie serca, szmer pępowinowy czy ruchy jelit, ale docierają do niego również Wasze głosy. Maluch słyszy ich melodię, rytm i ton – dzięki temu już po 30. tygodniu ciąży odróżnia głosy poszczególnych osób.
 • Śpiewaj – poczujesz się rozluźniona, pobudzisz do rozwoju synapsy w mózgu dziecka, a ulubioną melodią uspokoisz je po urodzeniu. Przypomnij sobie kołysanki ze swojego dzieciństwa, poproś Mamę lub Babcię, aby zanuciły melodie, jakie pamiętają. W ten sposób odnowisz tradycję swojej rodziny!
 • Graj na instrumencie – wspólne muzykowanie możesz praktykować np. ze starszymi dziećmi.
 • Słuchaj muzyki – naukowcy polecają słuchanie muzyki klasycznej, ponieważ reguluje ona pracę fal mózgowych i serca, a do uszu dziecka lepiej docierają dźwięki o niskiej częstotliwości. Ale pamiętaj, aby słuchanie sprawiało przyjemność również Tobie. Zwróć uwagę na reakcję dziecka!
 • Przytulaj dziecko – głaszcz, masuj i kołysz, włącz partnera do zabawy w chowanego i wspólnie zapukajcie do Waszego maleństwa – gra prowadzona codziennie uczy dziecka koordynacji ruchów i ogranicza lęk przed kontaktem fizycznym po urodzeniu.
 • Czytaj bajki – eksperymenty wykazały, że czytanie dziecku, zwłaszcza w ostatnich tygodniach ciąży, korzystnie wpływa na tempo pracy jego serca i rytm oddechu. Dzieci reagują na czytanie mimiką twarzy.
 • Słuchaj bijącego serca dziecka – w 3. trymestrze ciąży możesz sama wysłuchać tętno dziecko za pomocą stetoskopu. Natomiast Twój partner może wysłuchać serduszka, przykładając np. rolkę z papieru w okolicach Twojego pępka.
 • Namaluj portret dziecka na brzuchu – wyobraź sobie jak wygląda Wasze Maleństwo i wspólnie z partnerem lub rodzeństwem dziecka spróbujcie je namalować – wybierz do tego pomadkę, cienie do oczu czy zmywalne kredki dla dzieci, a na koniec razem uwiecznijcie portret na fotografii.
 • Zabawa latarką – dziecko już w okresie prenatalnym widzi. Świat Twojej macicy ma odcienie żółci, czerwieni i pomarańczy. Dziecko będzie reagować na światło latarki, przenikające przez skórę brzucha. Taką stymulację bodźcami świetlnymi możesz również stosować, by zachęcić dziecko do odwrócenia się i przyjęcia prawidłowej pozycji głową w dół.
 • Oddziaływanie zimnem i ciepłem – weź naprzemienny prysznic, który Ciebie hartuje, a dla Maleństwa stanowi dodatkowy bodziec w postaci zmiany temperatury.
Od kiedy zacząć?

Możesz komunikować się z dzieckiem już od początku ciąży.
Po 26. tygodniu ciąży będziesz mogła zaobserwować, jaki temperament ma Twój Maluch – kiedy ma okresy czuwania, fazy głębokiego snu, a kiedy okres aktywności. Staraj się nawiązywać z nim kontakt szczególnie w czasie jego rozbudzonej aktywności. Zauważ, że dziecko uaktywnia się właśnie wtedy, gdy sama ograniczasz swoje ruchy – po prostu nie krępuje go poruszanie się macicy.

Zobacz, jak radzić sobie z dolegliwościami ciążowymi. Przeczytaj kolejny artykuł.

Magdalena Kukulska
Położna, pracuje w szpitalu Św. Zofii w Warszawie, przygotowuje rodziców do porodu w szkole rodzenia oraz zajmuje się prowadzeniem ciąży.