Pierwszy kontakt po cięciu cesarskim
Rozporządzenie Ministra Zdrowia – Standard Organizacyjny Opieki Okołoporodowej oraz Światowa Organizacja Zdrowia zalecają, aby po cięciu cesarskim zastosować kontakt „skóra do skóry”, tak szybko, jak tylko będzie to możliwe. Najkorzystniejszą sytuacją jest, jeśli taka możliwość występuje do dwóch godzin po porodzie. Ważne jest, aby matka była zdolna do świadomego kontaktu z dzieckiem i reagowania na jego potrzeby. W przypadku zastosowania znieczulenia przewodowego (do kręgosłupa) już na sali porodowej po oględzinach dziecka mama powinna mieć możliwość przywitania się z dzieckiem, przyjrzenia się noworodkowi, przytulenia policzka do jego buzi.
Wczesny kontakt u kobiety znieczulanej przewodowo powinien rozpocząć się jeszcze na sali operacyjnej i trwać nieprzerwanie co najmniej 1 godzinę do zakończenia pierwszego karmienia. Pomimo że w większości przypadków dość trudno jest przeprowadzić w warunkach sali operacyjnej pełen pierwszy kontakt, czyli pozostawić dziecko w kontakcie ciała do ciała z matką, istnieją placówki, gdzie jest to możliwe. Często jednak procedura ta jest ograniczona ze względów praktycznych i medycznych.
Innym rozwiązaniem jest przekazanie dziecka ojcu na czas zamykania powłok brzusznych mamy, aby to on nawiązał z dzieckiem pierwszy kontakt „ciało do ciała”. Badania pokazują, że stworzenie warunków do kangurowania i zachęcenie ojca do pozostania z nagim dzieckiem przytulonym do jego nagiej klatki piersiowej, wpływa pozytywnie na stan dziecka – noworodek mniej płacze i łatwiej zasypia. Autorzy wielu badań sądzą, że ze względu na uspokajające dziecko działanie, w przypadku, gdy ze względów zdrowotnych dochodzi do separacji dziecka z matką, to ojciec powinien być traktowany jako główny opiekun dla dziecka.
Po przewiezieniu matki na salę pooperacyjną, gdy tylko jej stan na to pozwala, powinno się wdrożyć wczesny kontakt z dzieckiem. Powinien on przebiegać tak, jak kontakt po porodzie naturalnym, mimo jego opóźnienia w czasie. Dziecko powinno być rozebrane i przytulone do nagiego ciała matki, aby mogło swobodnie odszukać pierś matki.
Zachęcamy do przeczytania kolejnego artykułu. „Samopoczucie po operacji”