Plan porodu

Fotografia hellenloures z Pixabay
Plan Porodu to rodzaj dokumentu, w którym kobieta zawiera wszystkie swoje oczekiwania wobec porodu. W myśl obowiązującego od stycznia 2019 r. Rozporządzenia Ministra Zdrowia – tzw. standardu opieki okołoporodowej plan porodu powinnaś przygotować wspólnie z sobą sprawującą opiekę w ciąży- położną lub lekarzem.

Plan porodu powinien odnosić to wielu aspektów takich jak:

  • miejsce i warunki porodu,
  • obecność osoby towarzyszącej,
  • zgoda lub brak zgody na wykonywanie różnych zabiegów medycznych.

Określa on także bardzo precyzyjnie w jaki sposób chciałabyś, by odbył się poród. Dotyczy to wszystkich okresów porodu i tego, czy np. chcesz być aktywna i mieć możliwość poruszania się,  jakie sposoby łagodzenia bólu porodowego najbardziej Ci odpowiadają, czy zależy Ci szczególnie na ochronie krocza etc. Plan porodu to także dokument w którym możesz wyrazić potrzebę nieprzerwanego kontaktu z dzieckiem przez pierwsze 2 godziny po porodzie, jeśli stan zdrowotny dziecka na to pozwala.

W pierwszej chwili zebranie wszystkich oczekiwań i wyrażenie ich na piśmie może być dla Ciebie wyzwaniem. Możesz się też zastanawiać, na ile Twoje oczekiwania mogą być istotne dla personelu, który skoncentrowany będzie przede wszystkim na medycznych aspektach opieki nad Tobą i dzieckiem. Pomyśl o Planie Porodu jak o liście do personelu medycznego, czyli osób, które będą Ci towarzyszyły w jednym z najważniejszych momentów Twojego życia.

W liście tym w sposób otwarty przedstawiasz personelowi medycznemu swoje preferencje odnośnie przebiegu porodu. Powinnaś też wziąć pod uwagę, że poród nie zawsze przebiega zgodnie z planem. Plan porodu nie może być dokumentem, który wiąże personelowi ręce. Osoba sprawująca nad Tobą opiekę może zaproponować działania czy zabiegi, niekoniecznie zgodnie z tym, co napisałaś w Planie Porodu, ale adekwatne do konkretnej sytuacji Twojej i Dziecka i do przebiegu porodu. Oczywiście zawsze masz prawo do pełnej informacji i wyrażania świadomej zgody lub odmowy na interwencje medyczne.

Plan Porodu możesz zacząć, zwracając się bezpośrednio do osób z personelu medycznego, na przykład:

Szanowni Państwo,

napisałam ten Plan Porodu, by przekazać Państwu moje oczekiwania związane z porodem. Będę wdzięczna, jeśli sprawując opiekę nade mną i moim dzieckiem weźmiecie ten plan pod uwagę. Rozumiem, że podczas porodu może okazać się, że niektórych punktów z mojego Planu Porodu nie można zrealizować. W takiej sytuacji chciałabym prosić o pełną informację i mieć możliwość analizy sytuacji i podejmowania decyzji.

Możesz także skorzystać z naszego kreatora planu porodu (klik)


Z Twoim Planem Porodu powinien zapoznać się personel medyczny w momencie przyjęcia cię na oddział, gdy rozpocznie się poród. Pamiętaj, że poród to wydarzenie, w którym nie wszystko można przewidzieć. Jest prawdopodobne, że części z Twoich planów nie uda się zrealizować. Jeżeli z powodów medycznych lub organizacyjnych opieka ta będzie odbiegać od zapisów w Twoim Planie Porodu, powinnaś zostać szczegółowo o tym poinformowana.

Z kim rodzić? Dowiedz się więcej o tym, jak wybrać osobę do porodu!

Skomentuj

Musisz być zalogowany aby skomentować.